CNC punchta işlenebilecek malzemeler eksantrik preslerde işlenen sac malzemelerin yekpare bir sac üzerinde kesme, sıvama, diş açma, bükme gibi işlemlerin yapıldığı sac malzemelerdir. Burada işlem, kullanılacak kalıp çekiç altına getirilmesi ve çekicin kalıba vurması, kalıp sac üzerinde işlem yapmasıyla gerçekleştirilir. Kalıp, taşıma yuvasında alt ve üst kalıp olarak bulunur ve makine otomatik  olarak bu kalıbın bulunduğu yuvaya gelerek bu kalıbı oradan alarak işlem yapar.

Örnek Kalıp Taşıma Yuvası

UYGULAMA ÖRNEKLERİ 

Kalıplar sac üzerinde kesitine göre kare ya da yuvarlak delik açmanın yanında boşaltmalar da (nibbling) yapabilir.

Makine üzerine takılan kalıbın özelliğine göre sac malzeme üzerinde işlem gerçekleştirilir. Kalıp bükme kalıbı ile bükme, kesme kalıbı ile kesme işlemi gerçekleştirilir.  Aşağıda solda çeşitli erkek (Punch) ve dişi (Die) kalıpları, sağda ise sıvama kalıpları görülmektedir.

CNC punch kalıp sisteminde çoklu kalıp seçeneği de mevcuttur. Bu kalıp setinin çalışma prensibi, içindeki hangi kalıp çalışacaksa o kalıp devreye girerek işlemi gerçekleştirir.

 

CNC punchta işlenen parçaları basitten karmaşığa doğru sıralayabiliriz. Kare, dikdörtgen, yuvarlak kesitli kalıplar kullanılarak tek vuruşla yapılan işlemler. Bunlar genellikle basit köşe çıkarma, montaj delikleri açma gibi tek vuruşla yapılan işlemlerde kullanılır.