Ana Sayfa » METALLERİN İŞLENMESİ » EĞELEME » Eğelenecek İşi Mengeneye Bağlama

Eğelenecek İşi Mengeneye Bağlama

İşlenecek parçanın mengeneye düzgün bir şekilde bağlanması, onu istenildiği şekilde işlemek için şarttır. O halde: mümkün mertebe güvenilir ve mengenenin ortasına gelecek durumda, bir bağlama yapmak gerekir. İş parçasını çenelerden tek taraflı sıkmak hem parça hem de mengene vidası ve kızaklar için zararlıdır. Parçayı mengenenin tek tarafında sıkmak zorunda isek, bu takdirde diğer tarafa yardımcı bir takoz sıkıştırmalıdır.

mengeneİş parçasının mengeneye bağlanması sırasında, mengeneye yapılan baskıdan dolayı parçanın şekli ve yüzey kalitesi bozulabilir. Bu gibi durumlar göz önüne alınarak parçanın bağlanmasında yardımcı bağlama araçları kullanılmalıdır.
Keski ve diğer ağır ve darbeli işler yapılırken mengenenin çeneleri değil mengenenin örsü kullanılmalıdır. Bu tür darbeli işlemlerde parçayı sabitlemeniz gerekiyorsa ayrı bir mengene kullanılması yoluna gidilmelidir.

mengeneparcabaglama

Hakkında Orhan BAYLAN

Metal Teknolojisi Öğretmeni. Kaynak Bilim Uzmanı. C Sınıfı İSG Uzmanı

İlginizi Çekebilir

Eğeleme Pozisyonu Nasıldır?

Eğelemeye başlamadan önce, vücudun ağırlığından faydalanılarak kuvvetli bir baskıya ve canlı bir ritmik harekete ihtiyaç ...

Eğelere Sap Nasıl Takılır?

Kullanılacak olan eğenin büyüklük ve küçüklük ölçüsüne göre sap da aynı oranda büyük ve küçük ...

Bir cevap yazın