Ana Sayfa » METALLERİN İŞLENMESİ » DELİK DELME » MATKAP ÇEŞİTLERİ

MATKAP ÇEŞİTLERİ

Delik ve punta deliklerinin delinmesinde ve havşa açmada kullanılan kesici takımlara matkap denir. Talaşları malzemeden uzaklaştırmak için helisel kanallara sahiptir.

matkap

 

Matkap Çeşitleri
1- Helisel oluklu matkaplar
2- Düz ve konik saplı matkaplar
3- Punta matkapları
4- Havşa matkapları

matkap1

 

matkap2

Helisel matkap; silindirik bir gövde üzerinde karşılıklı olarak iki helis kanalı olan  her iki kanalın ucunda birer ağız bulunan kesici bir
takımdır. Helisel matkaplar 2, 3 ve 4 oluklu olarak imal edilmektedirler.

2 oluklu olan matkaplar normal delme işlemlerinde kullanılırken 3 veya daha fazla oluklu olan helisel matkaplar delik büyütme islemlerinde kullanılırlar.

Özel matkap uçları

1- Namlu matkapları:Namlu matkapları helisel matkaplardan oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Matkabın gövdesi düz olup kalınlığının yarısı eksene
paralel sekilde kesilmistir. Bu matkaplarda kesici ağız iki tanedir. Çıkan talaslar talas bosluğundan dısarı atılır. Soğutma sıvısı ayrı bir delikten basınçlı olarak verilir.

namlumatkap

 

2- Punta matkabı: Punta matkapları her iki ucu ile kesme yapabilen bir kesicidir. Bu matkaplar is parçasına punta deliği açmak için kullanılırlar.
Punta deliği is parçasının tornaya tezgahına karsılık puntası yardımıyla eksende bağlamak için delinir. Bu nedenle punta matkaplarının uç kısımlar kısa boylu ve gövdesi kalın olduğunda delme esnasında sapma yapmaz.

puntamatkabi

 

3- Havsa matkapları: Adından da anlasılacağı gibi deliklere havsa açmak için kullanılan matkaplardır. Bu matkaplarında konik, helisel, memeli ve kobra baslı olmak üzere farklı türleri sanayide en çok kullanılanlarıdır.

havsamatkabihavsamatkabi1

 

 

Hakkında Orhan BAYLAN

Metal Teknolojisi Öğretmeni. Kaynak Bilim Uzmanı. C Sınıfı İSG Uzmanı

İlginizi Çekebilir

Matkap uçlarının tezgaha bağlanması

Helisel matkaplar sap biçimlerine göre silindirik veya konik olarak imal edilirler. 16mm çapa kadar silindirik saplı 16mm den ...

Matkapta uç açıları

Uç kenar açısı:İki serbest yüzey bilenirken verilen boşluk açılarına bağlı olarak oluşan açıdır. Yaklaşık 55 derecedir .   Uç açısı:Helisel ...

Bir cevap yazın