İş parçası üzerine bu silindirik delikleri açmak için iş parçası üzerine bu silindirik delikleri açmak için tasarlanıp imal edilmiş tezgahlara da Delik Delme Tezgahları denir.

Delik delmede kullanılan Tezgahlar
•El Matkapları
•Masa Matkapları
•Sütunlu Matkap Tezgahları
•Radyal Matkap Tezgahları
•Yatay Delik Delme Tezgahları(Borwerk)

•El Matkapları

El matkapları elle taşınabilecek kadar küçük bir gövdeye sahip ağırlıkları 2.5-8 Kg arasında değişen delme makineleridir.

elmatkabi

El matkapları tek fazlı alternatif akımla çalısırlar. Gövde içerisine yerlestirilen motor dıs ortamdan yalıtılmıstır. Ağırlıkları ve boylarının küçük olmasına rağmen 13mm çapa kadar delik delme kapasitesine sahiptirler. Bununla birlikte 13mm den daha büyük delik delebilen özel el matkapları da vardır.

•Masa Matkapları

masamatkabiMasa matkapları küçük gövde yapısı nedeniyle bir masa veya sehpa üzerine monte edilirler. Çelik malzemelerde 16mm kadar ve alüminyum gibi hafif
metallerde de 20mm kadar delik delebilirler . Masa matkaplarında ki devir sayısı kullanılan kayış kasnak sistemine yada dişli kutusuna bağlı olarak değişir. Fakat genellikle 400-3000dev/dak arasında çalısırlar.

Bu tip matkaplar motordan alınan hareketi kayıs kasnak yada disli kutusu vasıtasıyla matkap miline (fener mili) iletir.

masamatkabi1

 

 

 

 

 

Sütunlu Matkap Tezgahı

delikdelmeongorBiçim olarak masa tipi matkap tezgahına benzemektedir.
Fakat Tezgahın kendisine mahsus bir alt tablası bulunmaktadır.

Bu matkap tezgahları kendi içerisinde iki gruba ayırmak mümkün
•İslem sıralı matkap tezgahı
•Çok milli matkap tezgahı

sutunlumatkaptezgahi

Çok milli matkap tezgahı

Aynı anda bir den fazla delik delme amacıyla tasarlanmıs tezgahlardır. Genellikle seri üretim yapan büyük isletmelerde kullanılır.
Ana motordan alınan hareket ya kardan mili yada disli vasıtasıyla fener millerine iletilir

 

 

cokmillimatkapcokmillitezgah1

 

İşlem sıralı matkap tezgahı

Birbirini takip eden işlemlerde (Delik-Rayba, kılavuz çekme) kullanılır ve her fener miline ait bir motor bulunur. Genellikle seri üretim yapan büyük işletmelerde kullanılır.

islemsiralimatkap

 

Radyal Matkap Tezgahı

Radyal matkap tezgahı biçim itibariyle sütunlu matkap tezgahına benzemektedir. Ancak en önemli özelliği radyal bir gövdenin sütun etrafında 360 derece  dönebiliyor olmasıdır. Diğer matkap tezgahlarında matkap mili sabit iken radyal matkap tezgahında matkap mili radyal gövde boyunca hareket edebilmektedir.

radyalmatkapradyalmatkap1

Radyal matkap tezgahı daha çok büyük kütleye sahip is parçalarının delinmesinde kullanılır. İs parçasının ağırlığı tezgah için herhangi bir tehlike
arz etmez.
•Radyal Matkap Tezgahı Motordan alınan hareket genellikle disliler vasıtasıyla fener miline iletilir.
Matkabın disli kutusu, konsol üzerinde hızlı ilerletilebilmektedir.
Ayrıca konsol sütun üzerinde hızlı ilerletilebilmektedir

Yatay Delik Delme Tezgahı (Borwerk)

yataydelik

Bu tür tezgahlarda yine büyük is parçalarının delinmesi işleminde kullanılırlar. Bu tezgahlarda aynı zamanda kanal açma, vida açma ve düzlem yüzeylerde işlenebilmektedir.Bu tezgahlarda aynı zamanda matkap milinin karsısında karsılık puntası bulunmaktadır. Đs parçasının bağlandığı
tabla ise doğrusal hareketinin yanı sıra kendi etrafında da 360 derece dönebilmektedir.

yataydelik1