Bir iletkenden geçen elektrik debisi olarak düşünülebilir. Kısaca saniyede geçen elektrik miktarı olarak tarif edebiliriz.
I= U/RBirimi AMPER (A) ve gösterimi I dır.
Bir iletkenin bir yerinden bir saniyede 1 coulomb’luk elektrik (6,24. 1012 elektron) geçer ise, akım şiddeti 1 AMPER ‘dir.
Voltaj artar ise ve direnç düşer ise akım şiddeti artar.
Voltaj düşer ise ve direnç artar ise akım şiddeti düşer

Kaynak akımı için gereken elektrik akımı, elektrik şebekesinden alınır, ama direkt olarak kullanılmaz. Çünkü şebekede bulunan elektrik akımının gerilimi yüksek, şiddeti düşüktürOysa elektrik ark kaynağında kullanılan akımın, gerilimi düşük, şiddeti büyük olmalıdır. Bunun en önemli nedeni; yüksek gerilimin insan üzerinde öldürücü etkisinin olmasıdır. Ark kaynağında kullanılan temel araçların kaynakçıyla olan teması düşünüldüğünde, düşük gerilim ile çalışmanın neden ön koşul olduğu anlaşılabilir. Diğer yandan ark kaynağında kullanılan elektrik akım şiddetinin yüksek olma gereği, kullanılan elektrotun çapına uygun bir akım şiddetinin sağlanabilmesinden kaynaklanmaktadır. Kaynak makineleri şebekeden aldıkları elektrik akımını kaynak akımına çevirirler. Tüm bu bilgiler doğrultusunda kaynak akımının tanımı şu şekilde yapılabilir. Şebekeden alınan 220–380 volt gerilime sahip elektrik akımının, kaynak makineleri aracılığı ile gerilimin 25–55 volt düşürülmesi ve akım şiddetinin 10–600 ampere yükseltilmesi ile elde edilen ve elektrik ark kaynağında kullanılan akıma “ Kaynak Akımı ” denilir. Kaynak akımı ikiye ayrılır;
1 Doğru akım,
2 Alternatif akım

Doğru akım, doğru akımın üstünlükleri

Polaritesi ve değerini belli bir süre değiştirmeyen akıma doğru akım denir. Yani zamana göre yönü ve şiddeti değişmeyen akımdır. 

dcakimDoğru akımın üstünlükleri;

1 Doğru akım, ince saçların kaynağında daha iyi sonuçlar verir.
2 Doğru akımda sürekli olarak kısa ark boyu ile çalışmak daha kolaydır.
3 Doğru akımda bütün elektrot türleri ile kaynak yapmak mümkündür.
4 Doğru akımda arkın tutuşturulması daha kolaydır.
5 Doğru akımda alternatif akıma göre daha az sıçrama meydana gelir.
6  Doğru akım ile düşük akım şiddetlerinde daha kolay kaynak yapılabileceğinden dik ve tavan kaynak uygulamaları daha kolaydır.
7 Düşük akım şiddetlerinde ve ince çaplı elektrotlar kullanılması halinde doğru akım daha iyi sonuçlar verir.

acakim

Alternatif Akım, AC akımın üstünlükleri

Polaritesi ve değerini belli bir süre değiştiren akıma alternatif akım denir. Yani zamana bağlı olarak yönü ve şiddeti değişen akımdır. 

Alternatif Akımın Üstünlükleri
1 Alternatif akım kullanılması halinde ark üflemesi oluşumu nadiren görülür. **
2 Alternatif akım büyük çaplı elektrotların ve kalın kesitli parçaların kaynağı için uygundur

 

Prof Dr.Salim ASLANLAR