Araba kullanırken emniyet kemeri takmanız, hız limitlerine uymanız ve arabanızı düzenli olarak muayene ettirmeniz gerekir. Neden bunları yapmak zorunda kalıyoruz? Her biri insanları korumak için uygulamaya konan bir güvenlik standardı örneğidir. Kaynak işlemini yaparken de güvenlik standartları mevcuttur.

Kaynak, kesme ve güvenlikle ilgili bilgiler için American Welding Society’ye (AWS) ve Ulusal Standartlarına bakıyorlar. (ANSI) Z49.1:2012 bu güvenlik önlemleri için standartlar sunar.  Sağladığı yönergeler, aşağıdakileri kapsayan en son standartlardır: Kaynak ortamında güvenlik ve sağlık ile ilgili bir sorunuz olduğunda Kişisel korunma veya genel alan güvenliği için bu kılavuza mutlaka göz atmalısınız..

Kaynak maskesi cam numaraları  4 ile 13 arasında değişmektedir. 4 ile 8 arasındaki numaralar taşlama ve kesme işlemlerinde kullanışlıdır. 9’dan 13’e kadar olanlar ise daha çok farklı kaynak işlemleri için kullanılır.

Otomatik kendiliğinden kararan bir baş maskesi kullanıyorsanız bu maskelerdeki koyuluk ayarından yapacağınız kaynak yöntemine ait önerilen numarayı seçebilirsiniz.

Sabit numaralı bir maske camına sahip baş veya el maskesi kullanıyorsanız maske cam numarasını yine aşağıda belirttiğimiz tabloya uygun olarak yönteme göre seçebilirsiniz.

Yapılacak işe göre kullanıması gereken kaynak gözlüğü numaraları aşağıdaki gibidir.

76 – 200 amper arası 10-11 numara

200-400 amper arası 12 numara

400 amper ve üzeri 13-14 numara

Kaynakgozluknumaralari