plazmakesim

plazma kesim                                                                 oksi-gaz kesim                                                                      aradaki  fark

1. Plazma kesme, 32 mm kalınlığındaki siyah saclara kadar oksijenle kesime göre %30 daha düşük maliyetlidir. Malzeme kalınlığı azaldıkça maliyet daha da azalacaktır.

NOT: Aşağıda görseli görünen parçaların kalınlıkları 30mm’ dir.  (Oerlikon  kaynak )

plazmakesim1
PLAZMA KESİM
plazmakesim2
OKSİJENLE KESİM

 

2. Plazma kesme ile tüm metalleri kesebilirsiniz. Hem de mükemmel kalitede. Özellikle sıklıkla karşılaşılan paslanmaz ve alüminyum malzemelerde sorunsuz kesim yapabilirsiniz.

3. Plazma kesme ile ön tav yapmanıza gerek yoktur. Oksijenle kesme için 980°C’ ye kadar ön tav yapmak zorundasınız.

4. Plazma kesme ile kestiğiniz metallerde ısıdan etkilenmiş bölge oksijenle kesmeye göre daha azdır. Bu da uzun malzeme ömrü ve düşük fire demektir.

5. Plazma kesme için sadece sürekli basınçlı havaya ihtiyacınız vardır. Oksijenle kesim için tehlikeli olan patlayıcı-yanıcı gazlar kullanmak zorundasınız.

6. Plazma kesmede sadece sarf malzeme maliyetiniz var. Oksijenle kesim için pahalı kesme gazları, sarf malzeme ve regülatörler kullanmak zorundasınız.

7. Plazma kesme makinenizi her yere taşıyabilirsiniz. Oksijenle kesim yapmak için gaz tüplerini de taşımak zorundasınız.

8. Plazma kesme makinenizi ister manuel ister otomasyon uygulamalarında kullanabilirsiniz.

9. Plazma kesme makinenizi açık havada oksijenle kesmeye göre daha verimli kullanırsınız.  (kaynak: oerlikon)