Tam temasın sağlanması ve yabancı maddelerin dağıtılmasının bir yolu yüzeyleri birbirlerine kuvvet altında bastırmaktır.

sogukbasinc

 

 

Basınç altında yüzeylsogukbasinc1er, yabancı maddeleri parçalayarak ve temiz metal alanlarını tam bir temas haline getirerek deforme olur. Yabancı maddeleri dağıtmak için gerekli basınç, iş parçasının kalınlığında önemli ölçüde azalma meydana getirecek değerlere çıkar. Optimum bağlantı mukavemeti eşik deformasyon değeri olarak bilinen bir seviyede elde edilir. Bunun gerçek değeri kaynaklanan metallere bağlıdır (Tablo 1).

Tablo .1 Kaynak için eşik deformasvon değerleri

Metal Eşik deformasyon(Kalınlıkta % azalma)
Kurşun 10
Kalay 15
Alüminyum 40
Bakır 45
Demir 65

 

 

Genel olarak metal ne kadar yumuşaksa oda sıcaklığında kaynağı başlatabilmek için gerekli deformasyon değeri de o kadar düşüktür. Bu deformasyon kaynak bölgesindeki metali sertleştirir.

 

Soğuk basınç kaynağı, alüminyum kablolar ve iletkenler arasındaki kaynakları yapmak ve tüplere kapak kaynatmak gibi özel uygulamalarda sınırlı ölçüde kullanılmaktadır.

Ancak diğer ticari alaşımların soğuk basınç kaynağı için gerekli olan deformasyon miktarını, malzemeyi hasara uğratmadan gerçekleştirmek genellikle zordur.