Bilgisayarlı sayısal kontrol (CNC – Computer Numerical Control), takım tezgahlarının bilgisayardan sayısal komutlar yardımıyla kontrol edilmesidir. Bilgisayarlı nümerik kontrol de tezgah kontrol ünitesinin kompütürize edilmesiyle programların muhafaza edilebilmelerinin yanı sıra, parça üretiminin her aşamasında programı durdurma, programda gerekli olabilecek değişiklikleri yapabilme, programa kalınan yerden devam etme ve programı son şekliyle hafızada saklamak mümkündür. Bu nedenle programın kontrol ünitesine bir kez yüklenmesi yeterlidir.
CNC punch makinesinde sistem bir haznede bulunan çeşitli amaçlara uygun kalıpların belli bir sıraya göre sac metal üzerine çeşitli işlemler yapmasına dayanır. Kalıp kısmı sabit, sac parça hareketlidir. Kalıpların sac üzerinde nerelerde işlem yapacağı daha önceden
hazırlanan ve makineye yüklenen programda belirtilmiştir.punc1

CNC punch tezgahının zımba magazininde çeşitli amaçlar için bulunan zımbaların belirli bir sıraya göre sac metal üzerine çeşitli işlemler yapmasına dayanır.

Kalıp kısmı sabit, sac parça hareketlidir. Kalıpların sac üzerinde nerelerde işlem yapacağı daha önceden hazırlanan ve tezgaha yüklenen programda belirtilmiştir.

Sac parça iki eksen (X,Y) üzerinde hareket eder. Bu eksenlerde sacı hareket ettiren iki adet servo motor mevcuttur. Eksenlerdeki hareketin hassasiyeti yüksektir.

punc2

 

Sac malzemeyi tutan en az iki adet tutucu (clamp) mevcuttur. Bu tutucular sayesinde sacın makine üzerinde istenen konumda tutulması sağlanır.

Sac parça bu tutucular ve merkezleme pimi sayesinde makine tablası üzerine yerleştirilir.

 

CNC PUNCH GÖVDE ÇEŞİTLERİ

C ve Kapalı Tip olmak üzere iki tip punch gövde şekli mevcuttur. Kapalı tip makine kapasite olarak C tipinden daha üstündür.

 

 punc3