Basınçlı su jeti ile kesme; geleneksel olmayan imalat yöntemlerinden olup en yeni modern tekniklerden birisidir. Bu kesme teknolojisi 1960’ların sonlarında Michigan Üniversitesi’nde “Dr. Norman C. Franz” tarafından geliştirilmiştir. İlk ticari sistem “Ingersol- Rand” firmasının bir bölümü olan “McCartney” şirketi tarafından kurulmuştur. Su jeti ile kesmenin metal endüstride kullanımı ise 1982’den sonra popüler olmuştur. Su jeti nozulunun daha iyi idare edilebilmesi için endüstriyel robotların sisteme adapte edilmesi ve basınçlı suya aşındırıcıların ilave edilmesi sistemin uygulama alanlarını önemli ölçüde arttırmıştır. Bu kesme tekniği su jeti ve aşındırıcılı su jeti olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

 

 

sujetisematik

Su jetine aşındırıcı katıldığında daha sert parçaların da kesilmesi mümkün olmakta ve bu yöntem aşındırıcı su jeti (ASJ) olarak bilinmektedir. Su jeti kesme kuvvetlerini azaltmakta ve ısınmayı yok etmektedir. İsleme esnasında parçaya temas olmadığından takım aşınması söz konusu değildir.

Sistemde kullanılan temel elemanlardan filtre, suyu temizler ve sistemin ömrünü uzatır. Kompresör, yüksek basınçta su sağlar. Borular ve bağlantı elemanları basınçlı suyun taşınması için kullanılır. Aşındırıcı silosu, aşındırıcı sağlar. Orifis, karışım odası ve lüle aşındırıcı ile suyun karıştırılmasını temin eder. Kesme lülesi, jetin yönlendirilmesini sağlar. Sayısal denetimli eksenler kesme kafasının konumlanması ile görevlidir. Tutucu eleman ise harcanan jetin yakalanması için kullanılır. Uygulamada sistemin optimum koşullarda çalışması için hazırlanan yazılımlar kullanılmaktadır. ASJ yöntemi teknik, güvenlik, ekonomi ve çevre yönleriyle üstünlükler  sağlamaktadır.

sujetilule